Kategoriler

İade ve Cayma


ÜRÜN İADE ŞARTLARI


Siparişimi nasıl iptal edebilirim?


Siparişinizi ana sayfanızda yer alan “Üyelik Sayfam” sekmesinden kontrol etmelisiniz. Eğer siparişiniz “Yeni Sipariş” konumunda ise iptal etmek için burayı tıklayınız.
Siiparişiniz "kargo aşamasında" ise , siparişiniz iptal edilememektedir. Ancak siparişinizin size ulaşmasıyla birlikte ürünü “kargo bedelini ödeyerek” olarak iade edebilirsiniz. 


Satın aldığım ürünü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?


İade etmek istediğiniz ürünü, siparişinizin size ulaştığı tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde kargo bedelini ödeyerek hiç bir şart olmaksızın iade edebilirsiniz. Bunun için Satın aldığınız ürünün tahrip edilmemiş, paketi hasar görmemiş, tüm aksesuarlarıyla birlikte, kullanılmamış veya tekrar satılabilirliği bozulmamış olması gerekmektedir.? Siparişiniz ile birlikte faturanızı da göndermeyi unutmayın. Herhangi bir karışıklık yaşanmaması için Müşteri Temsilcimize ulaşmak için gerekli bilgilere iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.


İade edilen ürünün tarafımıza ulaşmasıyla birlikte, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edilerek, iade süreci başlatılır. İade ürün bedeli, iade ettiğiniz ürün depoya ulaştığı andan itibaren, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra 5 gün içinde ürünün iade tutarı tarafımızdan hesabınıza yatırılır. Bankanıza bağlı olarak 10 iş günü içerisinde de ürün bedeli “artı bakiye” olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve doguselektromarket.com’un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur. 


Kusurlu Ürün İadesi


Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde yukarıdaki adımları izleyerek ürünü tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Şikayetiniz tedarikçi firmalara iletilerek inceleme süreci başlatılır. Üründe kullanımdan doğan bir kusur yoksa ürün bedeli tarafınıza geri ödenir. 


İade etme süresi kaç gündür ?


Tüketici Kanunu’na göre, “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” ürünü teslim aldığınız ilk 7 iş günü içerisinde geçerlidir. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde iade edebilirsiniz.


İade işlemlerinde kargo masraflarını ben mi ödeyeceğim?


Cayma sebebiyle yapılan iadelerde kargo masrafı alıcıya aittir. Cayma sebebiyle iadede müşteri, ürünü karşı ödemeli olarak gönderilmesi halinde, ürünün ücretinden kargo bedeli düşüldükten sonra kalan bedel müşteri hesabına yatırılır.


Ürün kusurundan dolayı iade ediliyorsa, kargo ücreti DOGUS OTOMASYON ELEKTROMARKET SAN.TIC.LTD.ŞTİ. (doguselektromarket.com ) tarafından karşılanır. Kusurlu ürünlerin iade esnasında anlaşmalı kargo şirketine ürünü “Karşı Ödemeli” olarak teslim etmeniz yeterlidir .


İade işleminden ne kadar zaman sonra geri ödeme hesabıma yansıyor?


İade ürün bedelleriniz, iade ettiğiniz ürün tarfımıza ulaştığı andan itibaren, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra 5 gün içinde hesabınıza yatırılır. ve tarafınıza bilgi verilir. Bankanıza bağlı olarak 10 iş günü içerisinde de, ürün bedeli “artı bakiye” olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve doguselektromarket.com’un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur. 


Ürün değişimi yapabilir miyim?


Siparişinizin verdikten sonra ürün değişikliği yapmak istediğiniz takdirde müşteri hizmetleri departmanımız ile iletişime geçiniz. Değiştirmek istediğiniz yeni sipariş konumunda olan ürün için stok araştırması yapıldıktan sonar değişiminiz gerçekleşecek, para iadesi veya eklenmesi gibi durumlarda Müşteri Hizmetlerimiz sizleri bilgilendirecektir.
Ürün kargoya verilmiş ise, tarafınıza ulaştığı anda kargo bedelini ödeyerek ürünü geri gönderiniz. Ürün tafımıza ulaştıktan sonra herhangi bir sorun yoksa yeni ürün tarafınıza gönderilecektir.


İade ile birlikte teslim edilmesi gerekenler.


İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerle birlikte tarafımıza ulaşması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.
1. Ürünün faturası,
2. 7 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. 
Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Ürünlerin iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler, havale ile yapılan ödemeler en geç 1 hafta içerisinde hesabınıza yansımaktadır. 

Doğuş Otomasyon Elektro Market San. Tic. Ltd. © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır